Accessos directes:

Cercador global de l'AMB

Consell Metropolità

Tots els alcaldes i alcaldesses, i aquells regidors i regidores escollits pels Ajuntaments per representar els seus municipis a l'AMB, passen a ser consellers metropolitans i, per tant, representants dels ciutadans i ciutadanes de l'àrea metropolitana.

Què és?

El Consell Metropolità és el màxim òrgan de govern de l'AMB.

Entre les seves tasques hi ha el nomenament i cessament de la presidència de l'AMB; l'aprovació del Pla d'actuació metropolità, el qual inclou els projectes i serveis que desenvoluparà l'AMB durant el mandat; l'aprovació de les ordenances i dels reglaments, així com la determinació de les tarifes dels serveis metropolitans.


Videos de les sessions del Consell Metropolità
Actes dels acords del Consell Metropolità

Distribució

Gràfic Representació del Consell Metropolità per grups polítics

Integrants

El Consell Metropolità l'integren actualment 90 consellers i conselleres metropolitans. Cada un dels 36 municipis disposa d'un número de consellers en proporció al seu pes demogràfic. Els alcaldes i alcaldesses dels municipis són membres nats del Consell, a més dels regidors i regidores designats pels Ajuntaments, fins a arribar al nombre estipulat per a cada municipi.

Badalona Dolors Sabaté Puig (Guanyem Badalona en comú- Poble Actiu)
José Antonio Téllez Oliva (Guanyem Badalona en comú- Poble Actiu)
María Jesús Hervás Mínguez (PP)
Sònia Egea Pérez (PP)
Badia del Vallès Eva Menor Cantador (PSC-CP)
Barberà del Vallès Sílvia Fuster Alay (Plataforma Ciutadana per Barberà)
Fabià Díaz Cortés (Junts per Barberà)
Barcelona Ada Colau Ballano (Barcelona en Comú - Entesa)
Gerardo Pisarello Prados (Barcelona en Comú - Entesa)
Eloi Badia Casas (Barcelona en Comú - Entesa)
Janet Sanz Cid (Barcelona en Comú - Entesa)
Gala Pin Ferrando (Barcelona en Comú - Entesa)
Agustí Colom Cabau (Barcelona en Comú - Entesa)
Mercedes Vidal Lago (Barcelona en Comú - Entesa)
Joaquim Forn i Chiarello (CiU)
Raimond Blasi i Navarro (CiU)
Gerard Ardanuy i Matas (CiU)
Jordi Martí i Galbis (CiU)
Mercè Homs i Molist (CiU)
Francina Vila i Valls (CiU)
Carina Mejías Sánchez (Ciutadans - Partido de la Ciudadanía)
Santiago Alonso Beltrán (Ciutadans - Partido de la Ciudadanía)
Koldo Blanco Uzquiano (Ciutadans - Partido de la Ciudadanía)
Alfred Bosch i Pascual (ERC-MES-BcnCO-Avancem-CatSI-AM)
Montserrat Benedí i Altés (ERC-MES-BcnCO-Avancem-CatSI-AM)
Trini Capdevila i Burniol (ERC-MES-BcnCO-Avancem-CatSI-AM)
Jaume Collboni i Cuadrado (PSC-CP)
Daniel Mòdol i Deltell (PSC-CP)
Alberto Fernández Díaz (PP)
Ángeles Esteller Ruedas (PP)
María José Lecha González (CUP-Capgirem Bcn-PA)
Maria Rovira i Torrens (CUP-Capgirem Bcn-PA)
Begues Mercè Esteve i Pi (CiU)
Castellbisbal Joan Playà Guirado (Alternativa per Castellbisbal - Entesa)
Castelldefels Candela López Tagliafico (ICV-EUiA- Entesa)
María Asunción Miranda Cuervas (PSC-CP)
Cerdanyola del Vallès Carles Escolà Sánchez (Compromís per Cerdanyola-CAU-Poble Actiu)
Maurici Jaumandreu Font (Compromís per Cerdanyola-CAU-Poble Actiu)
Cervelló José Ignacio Aparicio Ciria (M'estimo Cervelló  PSC-CP)
Corbera de Llobregat Montserrat Febrero Piera (ERC-Acord Municipal)
Cornellà de Llobregat Antonio Balmón Arévalo (PSC)
Antonio Martínez Flor (PSC-CP)
Manuel Ceballos Morillo (PSC-CP)
El Papiol Joan Borràs Alborch (ERC-AM)
El Prat de Llobregat Lluís Tejedor Ballesteros (ICV)
Sergi Alegre Calero (ICV)
Esplugues de Llobregat Pilar Díaz Romero (PSC-CP)
Eduard Sanz García (PSC)
Gavà Raquel Sánchez Jiménez (PSC-CP)
Rosa Maria Fernández Labella (PSC)
L'Hospitalet de Llobregat Núria Marín Martínez (PSC-CP)
José Castro Borrallo (PSC-CP)
Manuel Brinquis Pérez (PSC-CP)
Miguel Manuel García Valle (Ciutadans-Partido de la Ciudadanía)
La Palma de Cervelló Xavier González Alemany (La Palma Sempre)
Molins de Rei Ramon Sànchez Gil (CiU)
Xavier Paz Penche (PSC-CP)
Montcada i Reixac Laura Campos Ferrer  (ICV-EUiA - Entesa)
Jordi Sánchez i Escrigas (ERC)
Montgat Rosa Funtané i Vilà (ERC-AM)
Pallejà Ascensión Ratia Checa (Entesa per Pallejà)
Ripollet José Maria Osuna López (Ara Decidim Ripollet-CAV-CUP-Poble Actiu)
Juan María Parralejo Aragoneses (PSC) 
Sant Adrià de Besòs Joan Callau i Bartolí (PSC)
José Luis Martinez Cardoso (PSC)
Sant Andreu de la Barca Manel Enric Llorca Ibáñez (PSC)
Montserrat Tobella Canals (PSC-CP)
Sant Boi de Llobregat Lluïsa Moret i Sabidó (PSC-CP)
Juan Antonio Tamayo Fernández (PSC-CP)
José Angel Carcelén Luján (PSC-CP)
Sant Climent de Llobregat Isidre Sierra i Fusté (CiU)
Sant Cugat del Vallès Damià Calvet i Valera (CiU)
Carles Brugarolas Conde (CiU)
Esther Salat i Llorente (CiU)
Sant Feliu de Llobregat Jordi San José Buenaventura (ICV-EUiA-Entesa)
Lidia Muñoz Cáceres (ICV-EUiA-Entesa)
Sant Joan Despí Antoni Poveda Zapata (PSC-CP)
Belén García Criado (PSC-CP)
Sant Just Desvern Josep Perpinyà i Palau (PSC-CP)
Sant Vicenç dels Horts Francisco Rodríguez Garzón (Junts x SVH)
Arnau Mata i Casademunt (Junts x SVH)
Santa Coloma de Cervelló Gerard Segú i López (Progrés - Entesa)
Santa Coloma de Gramenet Núria Parlón Gil (PSC)
Esteve Serrano Ortín (PSC-CP)
Lídia Montero Cos (PSC-CP)
Aitor Blanc Aranjuelo (Som Gramenet- Poble actiu)
Tiana Esther Pujol Martí (PSC-CP)
Torrelles de Llobregat Ferran Puig i Verdaguer (Compromís i Acord per Torrelles)
Viladecans Carles Ruiz Novella (PSC)
Joaquin Guerrero García (PSC-CP)